עמוד הבית

גודל טקסט      
נגישות לשירות נגישות לשירות

  • פס

מקורות המים הטבעיים

כנרת מלאה (הגדל)

בישראל שלושה מקורות מים טבעיים עיקריים:

1.הכינרת

2. אוויקפר החוף

3. אקוויפר ההר.

 

הכינרת היא מקור מים עילי (אגם) והאקוויפרים הם מקורות מים תחתיים (מי תהום).

 

הכינרת

הכינרת ממוקמת בצפון מזרח מדינת ישראל. אורכו של האגם 21 ק"מ, רוחבו המרבי 12 ק"מ, ושטחו נע בין 168 קמ"ר (במפלס מירבי, כשהיא מלאה) ל- 158 קמ"ר (במפלס התחתון, כשהיא פחות מלאה).
כמות המים הכוללת בכינרת היא עצומה: 4.13 מיליארד מ"ק. אבל כמות המים שניתן לשאוב קטנה הרבה יותר, כי מותר לשאוב מים רק עד המפלס התחתון, (אם נשאב מהכנרת יותר מדי מים היא עלולה להפוך לאגם מלוח!).
מקורות המים הממלאים את הכינרת הם נהר הירדן העליון (תורם לאגם כ- 440 מיליון מ"ק בשנה בממוצע), הגשם שיורד על פני האגם (כ- 65 מיליון מ"ק בשנה), נחלים המתנקזים לאגם מרמת הגולן ומהגליל המזרחי (כ- 80 מיליון למ"ק בשנה) ומעיינות (30-40 מיליון מ"ק בשנה).
מהכנרת גם מתאדים הרבה מאד מים. ההתאדות השנתית הממוצעת מהאגם מסתכמת בכ-230 מיליון מ"ק, שהם יותר משליש מהמים שנכנסים אליה.
בסך הכל מספקת לנו הכינרת בערך שליש מאספקת המים הטבעיים במדינה.

 

אקוויפר החוף

אקוויפר החוף הוא מאגר מי תהום המשתרע מתחת לפני הקרקע במישור החוף בישראל, מהכרמל בצפון ועד חבל עזה בדרום, ולרוחב רצועה הנמשכת מקו החוף במערב ועד 7-20 ק"מ מזרחה. האקוויפר הוא למעשה רצועה של סלעי חול וכורכר האוגרים בתוכם מים (כמו ספוג). בכל שנה מחלחלים לאקוויפר החוף מים בכמות של כ-250 מיליון מ"ק, המגיעים בעיקר ממי הגשמים שיורדים מעל שטחו, ובכל שנה נשאבים ממנו מים בערך בכמות הזאת (ולפעמים קצת יותר), במאות קידוחים הפרוסים בכל שטחו. גם לאקוויפר החוף יש מפלס תחתון שאסור לעבור, אחרת עלולים לחדור אליו מי ים מלוחים ולהמליח את כולו.

 

אקוויפר ההר

אקוויפר ההר (הנקרא גם אגן ירקון-תנינים) הוא מאגר מי תהום המשתרע בין רכס הרי יהודה ושומרון במזרח לחוף הים התיכון במערב, ובין עמק יזרעאל והכרמל בצפון לסיני בדרום. בחלקו המערבי מונח האקוויפר מתחת לאקוויפר החוף, ומופרד ממנו על ידי סלעים אטימים. מי התהום באקוויפר מגיעים אליו ממי גשמים היורדים בשומרון וביהודה ומחלחלים לקרקע. בשנה ממוצעת מחלחלים אליו כ-355 מיליון מ"ק. השאיבה מהאקוויפר נעה בין 304 ל-484 מיליון מ"ק לשנה, שנשאבים במאות קידוחים הפרושים לרגלי שדרת ההר המרכזית וכמו אקוויפר החוף והכינרת, גם לאקוויפר ההר יש מפלס תחתון שאסור לעבור.


עבור לתוכן העמוד